sanat
  • admin
  • (3)
  • 27 Aralık 2016
  • 0
  •  

Sanat İnsana Çok Şeyler Katabilir

Sanat yapmak ya da sanata ilgi göstermek şüphesiz kişisel gelişim de çok büyük rol oynar. Bu tartışmasız bir gerçektir.
Her şeyden önce sanat ruhun gıdasıdır, insanın duygularına açılan bir kapıdır. Sanat yapmak, insanın bir uğraşının olması insan ruhunun gelişimi ve dinlenmesi için çok çok önemlidir. İnsan ruhunu sanat yaparak dinlendirebilir, ruhunu huzura kavuşturabilir. Kişi sanat yaparken normal dünyadan uzaklaşır kendi iç dünyasına çekilir.
Kendi iç dünyasına çekilince insan doğal olarak kendini mutlu hisseder, kendini dinlendirir.
Sanat dediğimiz kavram çok geniştir. Sanat yapmak dediğimiz kavramda dolayısıyla pek çok şeyi kapsar, içinde bir çok şey bulundurur.
Bunlardan başlıcalarını örnek vermek gerekirse; enstrüman çalmak, resim yapmak, dans etmek, sinema, tiyatro, opera, bale gibi pek çok örnek verilebilir.
Bunların her biri insanın gelişiminde, insanın kişisel gelişiminde ayrı ayrı rol oynarlar. Yani her sanat dalının ne olursa olsun insanın kişisel gelişimine katkısının olduğu tartışmasızdır. Örnek vermek gerekirse; sanatın en büyük dallarından biri olan tiyatro insanların gelişimi açısından çok önemlidir.
Tiyatro da oynamak ya da bir tiyatro oyununu izlemek insanı hem sosyal yapar hem de kişisel iletişim problemi gibi bir sorunu varsa o sorunu çözebilir.
Aynı şekilde bir sinema filmini izlemek kişinin hayata bakış açısını birden bire değiştirebilir. Çünkü izlediği o sinema filminin konusundan etkilenip insanın duygusu yani duygu dünyası bir anda başka bir çizgiye kayabilir. Bu gibi pek çok örnek vermek mümkündür.
Mesela resim yapmaktan bahsedelim. Resim yapmak bambaşka bir duygudur. Neden mi? Çünkü insan resim yaparak içindeki duyguları dışa yansıtır.
Bu yüzdendir ki bir resim sergisinde bir tablonun fiyatına milyarlar hatta trilyonlar biçilebilir. Çünkü o sanat eseri bir tane var, tamamen kişinin içinden gelerek duygularını yansıttığı bir çalışmadır.
Bu gibi açılardan düşünecek olursak sanat yapmanın, sanatı izlemenin, sanatı takip etmenin kişiyi geliştirdiğini söyleyebiliriz.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.