konusaraketkileme
  • admin
  • (0)
  • 29 Aralık 2011
  • 0
  •  

Konuşarak Etkileme Sanatı

Çevremizde bir çok insan vardır,kimilerinin konuşmaların istemeyiz, kimilerinin de susmalarını.Peki bunların hangisi bir sanat değeri taşır ya da bir sanattır.Tabi ki konuşurken susmalarını istemediğimiz insanların ki bir sanat gibidir.Peki susmasını istemediğimiz bu insanlar nasıl oluyor da bizi bu kadar etkileyebiliyorlar.Öncelikle konuşarak etkilemenin bir çok tekniği olsa da, bazı durumlar tamamen kişinin vücut ve kişisel yapısıyla alakalıdır.Bu durumlardan kısaca söz edeceğiz bu yazımızda.

İnsanları konuşarak etkilemenin ilk faktörü, konuşmadan önce karşımızdaki insan üzerinde bıraktığımız izlenimdir.

Konuşmaya başladığımız ses tonumuz, çevremizdekileri etkileyen ikinci etmendir.Sesimizin ne çok gür çıkması ne de kısık çıkması gerekir.Çevremizdeki herkesin duyabileceği ve konuşmamızın dinlenmesi için kabullendirebileceğimiz bir ses tonu kullanmamız gerekir.

Konuşma anında, iletişimde olduğumuz insanlarla göz göze gelmekse, insanları konuşarak etkilemenin en büyük gerekliliklerin dendir. Dinleyici kendisine değer verildiğini ancak gözlerine bakarak anlayabilir ve kendisine değer verildiğini anladıkça içinde daha çok dinleme arzusu oluşacaktır.

İmkan ve durum dahilinde görsel materyal kullanmak, dinleyici sıkılmaktan kurtarır.Bunun yanı sıra konuşmacının jest ve mimiklerinin konuşma konusuyla ve ortamla uygun olması söz konusu iletişimde bir bütünlük sağlayacaktır.

Bazı üniversitelerin bölümlerinde ve bir çok iş alanı eğitiminde bir ders olarak okutulduğu konuşarak etkileme yöntemlerini temel hatlarıyla anlattığımız  bu yazımızda size yardımcı olduğumuzu umuyoruz.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.