hedefler
  • admin
  • (7)
  • 05 Aralık 2011
  • 0
  •  

Hedef Belirlemenin Önemi

Hayatta her insanın bir hedefi olmalıdır. Bu hedefin büyük ya da küçük olması farketmez yeter ki insanın bir hedefi olsun. Çünkü bir insanın hedefinin olması o insanı hayata bağlayan unsurlardan birisidir. Bir insanın hedefinin olması o hedefine ulaşmasından çok daha önemlidir.
İnsanın hedefinin olması ayrı bir şey hedefe ulaşmak ayrı bir şeydir. Zaten genelleme yapacak olursak hedefi olan insanlar çoğunlukla başarılı insanlardır.
Çünkü o insanların bir hedefi var ve o hedef doğrultusunda azimli bir şekilde çalışıp bir şeyleri başarıp hedeflerine ulaşmışlar.

Hedefe ulaşmak için de azim ve çalışmak, çabalamak gereklidir.
Hedefi olmayan insan ne için yaşadığını, ileride ne yapacağını hatta yarın ne yapacağını bile bilmez.
Basit bir örnek vericek olursak insan çocukluğundan itibaren yaklaşık 16 – 17 yıl eğitim görüyor. Bu 16 – 17 yıl sonrası için bir hedef belirlememek çok saçma olur.
Ne yani 16 – 17 yıl boşuna mı okuyacaksınız? Ya da rastgele rüzgar nereye götürürse oraya misali mi dolaşıp yaşayacaksınız?
Hedef belirlemek bunun için çok çok çok önemlidir. Bir insan hedefini belirlediği takdirde hedefi için çizdiği yolda başarılı olabilir.
Aksi takdirde başarılı olması yani başarıya çalışmaya motive olması daha zordur.
Bunun içindir ki küçüklükten beri çocukluk döneminden öğrencilik dönemine kadar evde anneler babalar, okulda öğretmenler sürekli bir hedefimizin olması gerektiğinden bahsederler.
Annelerin babaların ya da öğretmenlerin dediği gibi de hedef belirlemenini hayatımızdaki önemi çok büyüktür.
Sonuç olarak her insanının en az bir hedefi olmalı ve bu hedefe ulaşmak için elinden geleni yapmalıdır.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.