enstruman
  • admin
  • (9)
  • 27 Aralık 2016
  • 0
  •  

Enstrüman Çalarak Gelişim

Enstrümanı dinlemek kadar çalmak da insana büyük bir haz verir.
İnsanlar zevk ve tercihleri bakımından pek çok enstrüman çeşitiyle ilgilenirler. En başlıca enstrüman çeşitleri; keman, gitar, bağlama, saz, davul, zurna, piyano, ney, saksafon, viyolin, flüt, bateri gibi enstrümanlardır. Genel olarak bakacak olursak konuya insanların büyük bir çoğunluğu bu enstrümanları dinlemekten büyük haz alırlar.
Gerçekten de her bir enstrümanın ayrı bir güzelliği ayrı bir sesi ayrı bir havası vardır.
Enstrüman iki amaçla çalınır bana göre. Birincisi zevk için enstrüman çalmak. İkincisi ise profesyonel boyutta enstrüman çalmak ya da profesyonel olmak için enstrüman çalmak. Bunların ikisi farklı şeyler olabilir fakat ikisi de sanat amacı güder.
Sanat, ruhun gıdasıdır diyebilmek mümkündür. Çünkü sanat hem insanları birleştirir, hem güldürür, hem eğlendirir, hem duygulandırır bazen de gerçekleri anlatır.

Bunların hepsi kişiyi geliştirecek unsurlardır. Yani kısaca sanat bir insanı geliştirir diyebiliriz.
Özellikle enstrüman çalan insanlar sanata yatkın oldukları için genellikle duygusal insanlar olurlar. Duygusallık kişinin karakterini de ortaya koyar diyebiliriz.
Ayrıca enstrüman çalmak insanın sanata ulaşmasının en kolay yoludur. Yani enstrüman çalan insan tüm ruhu o çaldığı enstrüman aletine aktarır demek doğru olur.
İnsanın enstrüman çalması, bazı duygulara kapılması, duygusal olması demektir. Kişinin duygusal olması demek her an hayata bakış açısının değişebileceği ya da değiştiği demektir. Duygusallık insanın hayata bakış açısını değiştirir. Ayrıca enstrüman çalan insanın kendine özgüvenide ister istemez gelir.
Çünkü yeteneğini keşfetmiş olur enstrüman çalarak.
Sonuç olarak enstrüman çalmak kişiyi geliştiren bir diğer önemli öğelerden birisidir diyebiliriz. Enstrüman çalmak yani bir sanat yapmak kişinin ruhunu dinlendirir, kişiye huzur verir.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.