konusma
  • admin
  • (1)
  • 22 Aralık 2011
  • 1
  •  

Diksiyonu Düzeltmek için Ufak Tüyolar

Konuşma bozukluğu ve bölgesel ağızlar insanları sosyal hayatta güç durumda bırakabiliyor. Bu nedenle konuşmanızı yani diksiyonunuzu düzeltmeniz gerekmektedir. Böylece sosyal hayatta daha aktif olan ve derdini daha güzel anlatan bir insan olarak tanınacaksınız. Kaldı ki toplumda güzel konuşan kişiler hep önder olmuştur. Konuyla ilgili Cenap Şehabettin “Gerçeği söylemek değil, anlatabilmek güçtür.” demiştir. Şahabbettin’in bu sözü diksiyon ve anlatmanın önemine değinmiştir.

 

Hayatınızın gerisi için bu denli önemli olan diksiyon konusunda kendinizi geliştirmek adına faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Ancak günümüzde bu amaçla açılan pek çok diksiyon kursu bulunaktadır. Eğer verimli bir iş yapmak isterseniz işini ciddi yapan bir kursa gidebilirsiniz. Bu amaçla belediyeler ya da halk eğitim merkezleri de zaman zaman kurslar düzenlemektedir. Bu kurumların sitelerini takip edebilirsiniz. Ayrıca gönüllü kurslar açan kurumların sitelerini de sürekli kontrol ediniz.

Eğer bir kursa gitmek yerine evde çalışarak konuşmanızı geliştirmekten yanaysanız sizler için bazı tavsiyelerimiz olacaktır. Evinizde ağzınıza bir kalem alarak bir metni okumaya çalışınız. Bu sizin dilinizi güçlendirecek ve kelime telaffuzu konusundan yardımcı olacaktır. Bu işlemden sonra dudak güçlendirme çalışması yapabilirsiniz. Bunun içinde sürekli olarak X ve O harflerini art arta söyleme yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem ise dudağınızı güçlendirerek harf vurgularının iyi çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca bunların yanında bir şiir alarak noktalama ve tonlamaya uyarak okumalısınız. Bu sayede sesiniz bir ahenk kazanacaktır.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

BENZER KONULAR

BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    ümit arslan 11 Mart 2012 - 17:09

    eğitim ve diksiyon kurslarına katılmak istiyorum.