diksiyonn
  • admin
  • (3)
  • 04 Aralık 2011
  • 0
  •  

Diksiyon ve Etkili Konuşma

Diksiyon; söylenecek sözlerin en doğru şekilde söylenmesi, konuşurken kullanılacak kelimelerin doğru seçilmesi ve doğru telaffuz edilmesi, sesin en iyi şekilde kullanılması olarak tanımlanabilir. Kısaca, bir konuşma yaparken ya da biriyle diyalog kurarken ortaya çıkarabileceğimiz en iyi konuşma performansı olarak da ifade edebiliriz.

Etkili konuşma ve doğru şekilde hitap, her zaman kişisel gelişim sürecinde en önemli kavramlar arasındadır. Özellikle insanlarla iletişim kurarken diksiyonumuzun düzgün olması çok önemlidir. Çünkü ne söylediğimiz kadar önemli olan bir diğer unsur da nasıl söylediğimizdir. İnsanlara bir şeyler anlatırken ya da bir konuya açıklık getirirken onları etkilemek istiyorsak, düzgün bir diksiyonumuz olmalıdır. Hatta bazen anlattıklarımız çok önemli olmasa bile sadece diksiyonumuzla, karşımızdaki kişiyi etkileyebiliriz. Bu yüzden diksiyon, iletişim konusunun en önemli unsurları arasında yer almaktadır.
Diksiyon, tek bir unsur çevresinde değil, birden fazla önemli kavram çevresinde toplanmıştır. Diksiyonda en önemli kavramlar; ses, tonlama, vurgu, telaffuz ve nefes kullanımıdır. Bunları kısa bir inceleme içine alırsak ses, konuşmada en önemli unsurlardan biridir. Konunun önemi ve anlatımına göre ayarlanabilir. İnsan, kendi sesini iyi bilmeli ve kullanmayı becermelidir.

Hangi ortamda nasıl bir ses kullanacağımız aşağı yukarı bellidir. Tek yapmamız gereken aşırılıktan kaçmak olmalıdır. Aşırı sesli veya aşırı sessiz konuşmalar, pek etkili olamayabilir. Tonlama, az önce bahsettiğimiz sesin alçalıp yükselmesidir ve iyi şekilde ayarlanmalıdır. Vurgu ise bazı kelimelerin ya da cümlelerin, diğer benzer öğelere göre daha baskılı söylenmesidir. Vurgu yapmamız gereken yerlerde sesimizin tonunu da iyi ayarlamamız şarttır.

Telaffuz, kelimeleri gerçek ifadeleri ile kullanmaktır. Yanlış kullanılan kelimeler ya da hatalı kurulan cümleler, konuşma etkisini derinden etkiler. Bu yüzden bu konuya özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir. Son olarak açıklamamız gereken önemli kavramlardan biri de nefes kullanımıdır. Konuşurken aynı zamanda nefesimizi doğru olarak kullanmayı bilmeliyiz. Hiç nefes almadan konuştuğumuz zaman, konuşma esnasında nefes almakta zorlanırız. Bu da konuşmanın etkileyiciliğini kısıtlar. Bu sebeple bahsettiğimiz diğer unsurlarla beraber, nefes kullanımını da önemsemeli ve diyaloglarımızda mutlaka uygulamalıyız.

Bu unsurların yanı sıra bol bol kitap okumak, tekerlemelerle alıştırmalar yapmak, telaffuzu zor olan kelimeleri sıkça tekrar etmek de diksiyonumuzun düzelmesi için gereklidir.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.